info@dpsdurgapur.com|+91 90077 95297|+91 343 2532541| |
Announcements:
NEW :
ADMISSIONS OPEN from NURSERY to CLASS IX & CLASS XI ( Non DPS Students ) for 2019-20 SESSION.
ADMISSIONS OPEN from NURSERY to CLASS IX & CLASS XI ( Non DPS Students ) for 2019-20 SESSION.

Achievements

CONGRATULATIONS TO ALL THE ACHIEVERS

Aditi Ghosh of Class 7D has made the school proud by securing 1st position in 100 mtr and 2nd position in 200 mtr

  • Aditi Ghosh

    Aditi Ghosh

She has qualified for State Level Meet

Tanish Lal Chandani of Class 7D has secured 1st position in discus throw & 3rd position in shotput
Aditi Ghosh of Class 7D has secured 2nd position in both the events 100 & 200 mtr, 3rd in 400 mtr
Souvin Ghosh of Class 6 has secured 2nd position in 400 mtr & 3rd in 200 mtr

  • Tanish Lal Chandani

    Tanish Lal Chandani

  • Aditi Ghosh

    Aditi Ghosh

  • Souvin Ghosh

    Souvin Ghosh

They have qualified for School District Meet.

Subhadeep Sarkar of class 11 has secured State Rank 3
Siddhartha Chakraborty of class 11 has secured National rank 31
Annway Samal of class 7 has secured National rank 25
Elina kumar of class 4 has secured National rank 18
Sinchani Sil of class 3 has secured National rank 3

  • Subhadeep Sarkar

    Subhadeep Sarkar

  • Siddhartha Chakraborty

    Siddhartha Chakraborty

  • Annway Samal

    Annway Samal

  • Elina Kumar

    Elina Kumar

  • Sinchani Sil

    Sinchani Sil

Vidyarthi Vigyan Manthan is an initiation of Vijnana Bharati ( VIBHA ) in collaboration with NCERT under ministry of HRD and Vigyan Prasar, an autonomous organisation under Department of Science & Technology, Govt of India. This exam aims to identify and nurture bright minds among student community ( Classes 6-11 ) who are keen on subjects related to science.

Khushi Sikaria of Class 10 A has secured 3rd rank in Senior Level.
Mridunja Raman of Class 7 B has stood 2nd in Junior Level and is eligible for National Level Camp in Hyderabad.

  • Khushi Sikaria

    Khushi Sikaria

  • Mridunja Raman

    Mridunja Raman

The students who have brought laurels to the school by securing 1st rank in Zonal and International level in IMO 2018-19 are:

CLASS 2D — SAANVI JHUNJHUNWALA
CLASS 3C — SHARANYA PRIYADARSHI
CLASS 7B — MRIDUNJA RAMAN

  • Saanvi Jhunjhunwala

    Saanvi Jhunjhunwala

  • Sharanya Priyadarshi

    Sharanya Priyadarshi

  • Mridunja Raman

    Mridunja Raman

62 children have qualified for 2nd level.

Anirjit Deb Adhikary of Class 8 C has won third prize in ‘Picture Perfect’
Shamik Mukherjee and Srijita Das of Class 11 A have received certificates of special mention in ‘Meme-e-magic’

  • Anirjit Deb Adhikary

    Anirjit Deb Adhikary

  • Shamik Mukherjee

    Shamik Mukherjee

  • Srijita Das

    Srijita Das

CLASS 1E — AAMAN CHANDRA (ZONAL RANK – 2, INTERNATIONAL RANK – 3)
CLASS 4D — DEBARPAN DAS (ZONAL RANK – 1, INTERNATIONAL RANK – 4)
CLASS 7B — MRIDUNJA RAMAN (ZONAL RANK – 1, INTERNATIONAL RANK – 7)

  • Aaman Chandra

    Aaman Chandra

  • Debarpan Das

    Debarpan Das

  • Mridunja Raman

    Mridunja Raman

Medal & Certificate of excellence has been awarded to :
1) Divya Sneh Class II E
2) Chandrima Loha Class II E
3) Arpita Behera Class II D

  • Aaman Chandra

    Divya Sneh

  • Debarpan Das

    Chandrima Loha

  • Mridunja Raman

    Arpita Behera

42 students from class 3-11 got selected for 2nd level too

CLASS 4 – TANIRIKA GUHA ROY has secured National Rank 29
CLASS 10 – MUGDHA CHATTERJEE has secured National Rank 3

  • Tanirika Guha Roy

    Tanirika Guha Roy

  • Mugdha Chatterjee

    Mugdha Chatterjee

CLASS 2- ARPITA BEHERA has secured ZONAL RANK 3 and INTERNATIONAL RANK 4
DIVYA SNEH has secured ZONAL rank 3 and INTERNATIONAL RANK 4
CLASS 8- PRATEEK KUMAR BEHERA has got medal and certificate of distinction
  • Akshita Kumari-IIA

    Arpita Behera

  • Akshita Kumari-IIA

    Divya Sneh

  • Akshita Kumari-IIA

    Prateek Kumar Behera

Junior level: 2nd position secured by Elina kumar and Sujoy Sarkar

Recipients of certificate of zonal excellence, medal of excellence and certificate of distinction:
Class 1 – Aman Chandra
Class 2 – Chandrima Lohar
Class 3 – Siddhika Agarwal
Class 7 – Sinjan Sannigrahi
Class8 – Shivanshu Verma

Sayandeep Banerjee- 5A
Inakshi Dev – 5C
Smita Chowdhury – 6B
Rashi Chatterjee – 6C
Sinjan Sannigrahi – 7A
Mridunja Raman – 7B
Annway Samal – 7C

S. Maitri has secured the position of 2nd Runners-up.

DPS,Durgapur secured 1st position in Group Song

  • * Ananya Chatterjee of Class VIII – 1st in shot put and Discus throw
  • * Bornini Bhattacharya of Class IX – 2nd in 100mt, 200 mt
  • * Bornini Bhattacharya of Class IX – 3rd in long jump
  • * Romit Mondal of Class VI – 2nd in 100 mt
  • * Aditi Ghosh of Class VII – 2nd in 200 mt

  • 1st prize – Patralika Bardhan, Prateek Behra, Aneesh Verma
  • 2nd Prize – Mugdha Chatterjee, Khushi Sikaria, Ayan Yadav

1st prize – Jhelum Chaterjee VII secured 1st position

Subha Dey – qualified for national level from class 10 and is the topper at state level from class 10

  • ELINA KUMAR of class III got Certificate of Zonal excellence in IEO with zonal rank 16
  • DEBARPAN DAS of class III got Certificate of Zonal excellence in NSO with zonal rank 15
  • MRIDUNJA RAMAN of class 6 secured international rank and zonal rank 1 in NSO. She has also secured 6th rank in zonal level in IMO and received certificate of zonal excellence
  • SHAHBAZ ALAM of class III got Certificate of Zonal excellence in IMO with zonal rank 22
  • About 21 students qualified for level 2 in IMO

Subha Dey and Arnab Mandi qualified for stage – II