Achievements

Sahodaya Inter School Competition, West Bengal Chapter September 2021

Sahodaya Inter School Competition, West Bengal Chapter organised on September 25, 2021

Congratulations to the winners.

1st position Group 1 (Just a Minute) – Krisha Bhojnagarwala – Class 3

1st position Group 3 (Life Story) – Satviki Das Purkaysatha – Class 8

  • Krisha Bhojnagarwala Krisha Bhojnagarwala
  • Satviki Das Purkaysatha Satviki Das Purkaysatha

INTERFACE 2021-22 September, 2021

INTERFACE 2021-22′ organised in September, 2021

Congratulations to the winners.

‘Shakespeare Commercial Act’

2nd Runners Up – Janvi Kheria (Class 11), Pushkar Khaitan (Class 11), Ayushi Goel (Class 11), Simran Kaur (Class 11), Reevu Chatterjee (Class 11)

  • Janvi Kheria Janvi Kheria
  • Pushkar Khaitan Pushkar Khaitan
  • Ayushi Goel Ayushi Goel
  • Simran Kaur Simran Kaur
  • Reevu Chatterjee Reevu Chatterjee

‘Rap On’

2nd Runners Up – Shobhit Khemka (Class 9), Ekansh Agarwal(Class 9)

  • Shobhit Khemka Shobhit Khemka
  • Ekansh Agarwal Ekansh Agarwal

‘SWALPA KOTHA’

2nd Runners Up – Ahana Samanta (Class9)

  • Ahana Samanta Ahana Samanta

‘Gagar me Sagar’

Winner – Akshat Khaitan (Class12)

  • Akshat Khaitan Akshat Khaitan

‘BSS MUN’

UNHRC ‘Merit of Leadership’ – Nandini Pandey (Class 12)

UNWOMEN ‘Verbal Mention’ – Suhani Jain (Class 9)

  • Nandini Pandey Nandini Pandey
  • Suhani Jain Suhani Jain

The Lens 2021-22 August 31, 2021

Inter School Competition ‘The Lens’ on August 31,2021

Congratulations to the winner.

2nd position Category 1 (PPT ON ‘ENCOURAGING WOMEN IN SPORTS ARENA’)

  • Debarpan Das Debarpan Das (Class 7)

KAUSHAL 2021-22 September 2021

Inter School Cultural Competition organised by Ruby Park Public School, Kolkata on virtual platform in 2021

Congratulations to the winner!

2nd position Group 1 ABHINAY(Role play)

Krisha Bhojnagarwala – Class 3

  • Krisha Bhojnagarwala Krisha Bhojnagarwala

Sahodya Inter School Theatrical Arts Festival August 2021

‘SAHODYA INTER SCHOOL THEATRICAL ARTS FESTIVAL’on virtual platform in August, 2021.

Congratulations to all the winners!

Puppet Show 2nd Position Group C

Bhavya Burnwal – Class 9
Komal Burnwal – Class 9

  • Bhavya Burnwal Bhavya Burnwal
  • Komal Burnwal Komal Burnwal

Puppet Show 3rd Position Group C

Ekansh Agarwal – Class 9
Shobit Khemka – Class 9
Suhaani Jain – Class 9

  • Ekansh Agarwal Ekansh Agarwal
  • Shobit Khemka Shobit Khemka
  • Suhaani Jain Suhaani Jain

NTSE Scholarship Award 2020 July 2021

NTSE Scholarship Award 2020!

Aayan Yadav (Class 12) Congratulations for winning ntse scholarship award 2020!

  • Aayan Yadav Aayan Yadav

Indian Olympiad Qualifier in Astronomy (Part II) 2020-21 July 2021

Olympiad Qualifier in Astronomy (Part II) 2020-21

Delhi Public School, Durgapur, proudly announces that ‘Aayan Yadav’ (Class 12) has been selected for evaluation Of Indian Olympiad Qualifier in Astronomy (Part II) 2020-21 organised by Indian Association of Physics Teachers.

  • Aayan Yadav Aayan Yadav

Tumi Robe Nirobe 2021-22 April 2021

Inter School Cultural Competition organised by GTBPS, Durgapur on virtual platform in April 2021. Congratulations to all the winners.

Solo Dance Competition:
Sohana Roy Burman (Class 8) 2nd position Group C
Harshita Gupta (Class 3) 2nd position Group A

  • Sohana Roy Burman Sohana Roy Burman
  • Harshita Gupta Harshita Gupta

Solo Song Competition:
Aruna Choudhary (Class 3) 2nd position Group A

  • Aruna Choudhary Aruna Choudhary

SOF-IMO 2020-21 April 2021

SOF-IMO 2020-21 Achieves

SOF-NSO 2020-21 March 2021

SOF-NSO 2020-21 Achieves

Vidyarthi Vigyan Manthan 2020-21 March 2021

Delhi Public School, Durgapur, proudly announces that ‘Mridunja Raman’ (Class 9) has secured the second position in State Level Camp (Senior Group) and has been selected for National Level Camp.

  • Mridunja Raman Mridunja Raman

SOF-IEO 20-21 February 2021

Congratulations to all the IEO achievers-20-21 for their outstanding performance.

Class 3 : Aaman Chandra (International Rank 1, Gold Medal)
Class 3 : Atiksh (International Rank 2, Silver Medal)
Class 3 : Tridha Dutta (International Rank 2, Silver Medal)

  • Aaman Chandra Aaman Chandra
  • Atiksh Atiksh
  • Tridha Dutta Tridha Dutta

Recipients of Gold Medal (Zonal):

Class 3 : Aditya Narayan Roy Chowdhury
Class 3 : Siyona Garud
Class 4 : Shreyaansh Acharya
Class 5 : Ishanvi Jain

  • Aditya Narayan Roy Chowdhury Aditya Narayan Roy Chowdhury
  • Siyona Garud Siyona Garud
  • Shreyaansh Acharya Shreyaansh Acharya
  • Ishanvi Jain Ishanvi Jain

SOF – IGKO 20-21 January 2021

SOF - IGKO 20-21

INTERNATIONAL POETRY COMPETITION November 2020

‘International Poetry Competition’ by All India Forum for English Students, Scholars and Trainers (AIFEST)

It is a proud moment for Delhi Public School, Durgapur that Nandini Pandey has won the first prize with ‘A grade’ in the High School category of the International Poetry Competition conducted by All India Forum for English Students, Scholars and Trainers (AIFEST)

  • SOF - IGKO 20-21 Nandini Pandey
  • SOF - IGKO 20-21

NTSE 2019-20 – SECOND LEVEL 17 March, 2020

Congratulations to all NTSE achievers for qualifying in the second level!

Class X D : Aayan Yadav (State rank 28)
Class X D : Karan Deo Burnwal (State rank 65)
Class X A : Syed Sahib Aktar (State rank 268)

  • Aayan Yadav Aayan Yadav
  • Karan Deo Burnwal Karan Deo Burnwal
  • Syed Sahib Aktar Syed Sahib Aktar

SOF – NSO 2019-20 – SECOND LEVEL 17 March, 2020

Congratulations to all NSO achievers for their outstanding performance in the second level!

Gifts worth Rs. 1000/- and certificate of Zonal Excellence have been received by the following students:

Class III D : Chandrima Loha (Zonal rank 6)
Class VI B : Inakshi Dev (Zonal rank 5)
Class VII D : Souparno Biswas (Zonal rank 11)
Class VIII A : Mridunja Raman (Zonal rank 9)
Class IX B : Saranyaa Adak (Zonal rank 4)

  • Chandrima Loha Chandrima Loha
  • Inakshi Dev Inakshi Dev
  • Souparno Biswas Souparno Biswas
  • Mridunja Raman Mridunja Raman
  • Saranyaa Adak Saranyaa Adak

SOF – IMO 2019-20 – SECOND LEVEL 17 March, 2020

Congratulations to all IMO achievers for their outstanding performance in the second level!

Mridunja Raman (Class VIII-A, Zonal rank 2) has won gifts worth Rs. 2500/-, Zonal Silver Medal and certificate of Zonal Excellence.

Gifts worth Rs. 1000/- and certificate of Zonal Excellence have been received by the following students:

Class III D : Chandrima Loha (Zonal rank 8)
Class VIII D : Sinjan Sannigrahi (Zonal rank 4)
Class VIII C : Annway Samal (Zonal rank 7)

  • Mridunja Raman Mridunja Raman
  • Chandrima Loha Chandrima Loha
  • Sinjan Sannigrahi Sinjan Sannigrahi
  • Annway Samal Annway Samal

SOF – IEO 2019-20 – SECOND LEVEL 17 March, 2020

Congratulations to all IEO achievers for their outstanding performance in the second level!

Gifts worth Rs. 1000/- and certificate of Zonal Excellence have been received by the following students :

Class III E : Samriddha Debnath (Zonal rank 7)
Class II D : Bipasha Bhattacharya (Zonal rank 8)
Class VII A : Anant Choudhary (Zonal rank 4)

  • Samriddha Debnath Samriddha Debnath
  • Bipasha Bhattacharya Bipasha Bhattacharya
  • Anant Choudhary Anant Choudhary

IT FEST 28 February, 2020

Congratulations to the winners of IT FEST organized by NIIT Nguru on 16.01.2020!

Class III E : Subandita Nayak
Class III E : Yuvraj Priyadarshi
Class IV E : Rupsha Nandi
Class IV E : Kushankur Rakshit
Class V C : Kingshuk Kesh
Class V C : Shahbaj Islam
Class VI D : Raima Srivastava
Class VIII C : Arghya Mitra

  • Subandita Nayak Subandita Nayak
  • Yuvraj Priyadarshi Yuvraj Priyadarshi
subandita-Nayak-Yuvraj-Priyadarshi-3-E project
  • Rupsha Nandi Rupsha Nandi
  • Kushankur Rakshit Kushankur Rakshit
  • Kingshuk Kesh Kingshuk Kesh
  • Shahbaj Islam Shahbaj Islam
  • Raima Srivastava Raima Srivastava
  • Raima Srivastava Project
  • Arghya Mitra Arghya Mitra
  • Arghya Mitra Project
  • IT-FEST-by-niit-nGURU
  • IT-FEST-by-niit-nGURU
  • IT-FEST-by-niit-nGURU

SOF – NCO 2019-20 19 February, 2020

Congratulations to the NCO achievers who have brought laurels to the school.

Class II E : Anik Dhali (Zonal rank 7, International rank 12)
Class III D : Chandrima Loha (Zonal tank 8, International rank 26)
Class VIII C : Annway Samal (Zonal rank 5, International rank 36)

  • Anik Dhali Anik Dhali
  • Chandrima Loha Chandrima Loha
  • Annway Samal Annway Samal

NSTSE 2020 3 February, 2020

NSTSE 2020 Results declared:
Congratulations!
Top achievers are:

Saranyaa Adak (Class IX, Rank 2 across West Bengal)
Mridunja Raman (Class VIII, Rank 3 of the top National Achievers)
Annway Samal (Class VIII, Rank 29 of the top National Achievers)
Debarpan Das (Class V, Rank 100 of the top National Achievers)
Swayamsree Panda (Class V, Rank 1 across West Bengal)
Sinchani Sil (Class IV, Rank 1 across West Bengal)

  • Saranyaa Adak Saranyaa Adak
  • Mridunja Raman Mridunja Raman
  • Annway Samal Annway Samal
  • Debarpan Das Debarpan Das
  • Swayamsree Panda Swayamsree Panda
  • Sinchani Sil Sinchani Sil

VVM STATE LEVEL COMPETITION 3 February, 2020

Congratulations! Inakshi Dev for securing third prize and cash prize of Rs 2000 in VVM State level Competition.

VVM State level Competition

QUIZZITCH CUP 2020 25 January, 2020

Congratulations! Mridunja Raman, Sneha Dey, Ayaan Yadav for securing 2nd prize in Quizzich Cup 2020 organized by Quizinc NIT, Durgapur on 25th January, 2020.

QUIZZITCH CUP 2020

INTER SCHOOL CULTURAL COMPETITION 24 January, 2020

Congratulations! Srija Neogie for securing second prize in Cultural Competition organized by Pranavananda Vidyamandir.

INTER SCHOOL CULTURAL COMPETITION

INTER SCHOOL DEBATE COMPETITION BY NSHM 23 January, 2020

INTER SCHOOL DEBATE COMPETITION BY NSHM

LANGUAGE FESTIVAL 18 January, 2020

Language festival by Guru Teg Bahadur Public School, Durgapur.

  1. Rishika Tripathi has won the 1st prize while Devyanshi Vinay Mehta has won the 3rd prize in Hindi recitation.
  2. Prapti Mondal has won the 2nd prize and Gurbani Kaur has won the 3rd prize in English recitation.
  3. Raima Srivastava has won the 3rd prize in Hindi elocution.
LANGUAGE FESTIVAL

SOF-NSO 2019-20 16 January, 2020

Congratulations to all NSO achievers and mentors. 47 students have qualified for second level.

Outstanding performance by –

Aaman Chandra of 2D who has secured zonal rank 3, International rank 3
& Debarpan Das of 5B who has secured zonal rank 1, International rank 6
Medal and certificate of distinction has been received by Vedant Dalmia (1D), Aaman Chandra (2D), Tridha Dutta (2E), Rohan kumar Bardhan (5C), Satviki Das Purkayastha (6A), Debarpan Das (5B), Soman modak (7B) , Aniket Roy (7D), Souparno Biswas (7D)

  • Vedant Dalmia Vedant Dalmia
  • Aaman Chandra Aaman Chandra
  • Tridha Dutta Tridha Dutta
  • Rohan kumar Bardhan Rohan kumar Bardhan
  • Satviki Das Purkayastha Satviki Das Purkayastha
  • Debarpan Das Debarpan Das
  • Soman Modak Soman Modak
  • Aniket Roy Aniket Roy
  • Souparno Biswas Souparno Biswas

SOF-IMO 2019-20 16 January, 2020

Congratulations to all IMO achievers and mentors. 61 students have qualified for second level.

Outstanding performance by –
Class 1A – Abhilasa pal – zonal rank 4, International rank 4,
Hiyansh Vinay Mehta – zonal rank 3, International rank 3,
Krisha Bhojan Agrawala – zonal rank 2, International rank 2,
Class 2D – Aaman Chandra – zonal rank 8, International rank 8,
Arjun Chakraborty – zonal rank 5, International rank 5,
class 3D – Chandrima Loha – zonal rank 4, International rank 4,
class 4D – Sinchani Sil – zonal rank 1, International rank 1,
class 5B – Shoviki Mondal – zonal rank 9, International rank 21,
class 6B – Inakshi Dev – zonal rank 2, International rank 2,
class 8A – Mridunja Raman – zonal rank 1, International rank 1

  • Abhilasa Pal Abhilasa Pal
  • Hiyansh Vinay Mehta Hiyansh Vinay Mehta
  • Krisha Bhojan Agrawala Krisha Bhojan Agrawala
  • Aaman Chandra Aaman Chandra
  • Arjun Chakraborty Arjun Chakraborty
  • Chandrima Loha Chandrima Loha
  • Sinchani Sil Sinchani Sil
  • Shoviki Mondal Shoviki Mondal
  • Inakshi Dev Inakshi Dev
  • Mridunja Raman Mridunja Raman

INTER SCHOOL QUIZ COMPETITION 2019 17 December, 2019

It is a proud moment for Delhi Public School as the glorious team of three dipsites Aayan Yadav of class 10 D, Mridunja Raman of class 8A and Shivanshu Verma of class 9A secured 1st position in the Inter School Quiz Contest which was held in Bidhan Chandra Institution on 17 December 2019.

INTER SCHOOL QUIZ COMPETITION 2019

VVM 2019 17 December, 2019

Junior group: class 6- Inakshi Dev of class 6B has secured rank 2,
Class 8 – Sneha dey of class 8A has secured rank 1, Aneesha Yerra of class 8D has secured rank 2,
Senior group: class 9 – Shivanshu Verma of class 9A has secured rank 1

  • Inakshi Dev Inakshi Dev
  • Sneha Dey Sneha Dey
  • Aneesha Yerra Aneesha Yerra
  • Shivanshu Verma Shivanshu Verma

ENVIRONMENTAL QUIZ 2019 08 December, 2019

DPS Durgapur participated in India’s biggest wildlife quiz , organised by SAEVUS in association with Rotary club of Purulia. Bagging the first prize – Elina Kumar of 5A, Sohana Roy Barman of 6C and Supriyo Kanjilal of 7B. These three students qualified for the regional semifinal round.

ENVIRONMENTAL QUIZ 2019

SOF-IEO 2019-20 04 December, 2019

Aman Chandra of class 2D—has secured zonal rank—8, international rank 40;
Aarya Agarwal of class 4b- has secured zonal rank —11, international rank -20; Both have made us proud by bagging medal and certificate of distinction; 7 students have qualified for level 2.
Congratulations!

  • Aarya Agarwal Aarya Agarwal
  • Aman Chandra Aman Chandra

ABP DEBATE CAMP 25 November, 2019

It is a proud moment for Delhi Public School, Durgapur as Akshat Khaitan of class X B and Misbah Maaz of class IX A are among the 16 finalists from east zone of the Debate Camp organized by ABP. They have been selected for the next round to be held in Chennai.

ABP DEBATE CAMP

ENGLISH DEBATE COMPETITION BY DSP

Akshat Khaitan of class 10 has won the 1st prize and S.Maitri has got a consolation prize in English Debate Competition organised by DSP on 31.10.19

  • Akshat Khaitan Akshat Khaitan
  • Maitri S.Maitri

SOF-IGKO

Sinjan Sannigrahi of 8D has secured Zonal Rank— 3
Shivansu Verma of 9B has secured Zonal Rank — 5.

  • Sinjan Sannigrahi Sinjan Sannigrahi
  • Shivanshu Verma Shivanshu Verma

PRAGYA 2019

Delhi Public School, Durgapur participated in Pragya Competition at Delhi Public School Ruby Park, Kolkata on 24th August 2019 and secured 2nd position owing to the excellent performance by the students.
Akshat Khaitan (X-B) secured 3rd position in ‘Drishyabhivyakti’ and Astha Tiwari (VIII-C) secured 3rd position in ‘Shabd vinyasa’.

Heartiest congratulations!

  • PRAGYA-2019
  • PRAGYA-2019

CRYPTIC CROSSWORD CONTEST 2019

Delhi Public School, Durgapur won the city round of Cryptic Crossword Contest 2019 held in Delhi Public School Ruby Park, Kolkata. Swapnaneel Bhowmick of Class 9 C and Shaoni Banerjee of Class 11 bagged the first position and they would represent the school in the final round going to be held in Delhi.

CRYPTIC CROSSWORD CONTEST 2019

FELICITATION BY TIMES EDUSHINE 2019

A proud moment for Delhi Public School, Durgapur

It is an honour to announce that the students of Delhi Public School, Durgapur were felicitated by Times EduShine 2019 on 12 July, 2019 at the Srijani Auditorium, for their outstanding performance in academics and co-scholastic field. The stupendous performance of Swatilaxmi Sahu, Sayori and Natasa Dewan in AISSCE 2019 and Mugdha Chatterjee, Sankalpa Das, Om Chatterjee and Yash Mohta in AISSE 2019 fetched them EduShine 2019 award. Anirudha Mahata, Shirin Chaudhary and Aayan Yadav of class X and Rishi Chakraborty, Aadrita Roy and S. Maitri of class XII were recognized and rewarded with FutureShine 2019 award for being achievers in the field of sports, extra-curricular activities and Environmental concerns.

FELICITATION BY TIMES EDUSHINE 2019

SCHOOL TOPPERS IN AISSCE 2019

SCHOOL TOPPERS
NAME AGGREGATE (%)
SWATI LAXMI SAHU 95 %
SAYORI DUTTA 90.5 %
NATASA DEWAN 89.6 %
  • Swati Laxmi Sahu Swati Laxmi Sahu
  • Sayori Dutta Sayori Dutta
  • Natasa Dewan Natasa Dewan

SOF – IGKO 20-21

SCHOOL TOPPERS
NAME AGGREGATE (%)
MUGDHA CHATTERJEE 98.6 %
SANKALPA DAS 98 %
SUNRIT SARKAR 98 %
YASH MOHTA 97.8 %
OM CHATTERJEE 97.8 %
  • Mugdha Chatterjee Mugdha Chatterjee
  • Sankalpa Das Sankalpa Das
  • Sunrit Sarkar Sunrit Sarkar
  • Yash Mohta Yash Mohta
  • Om Chatterjee Om Chatterjee

UNIFIED COUNCIL 2018-19

Delhi Public School proudly announces that it has been selected to be awarded with the BEST PARTICIPATION SCHOOL AWARD in NSTSE exam(s) and Mugdha Chatterjee of Class X has been awarded with the NATIONAL ACHIEVER AWARD in UIEO by the Unified Council.

  • Mugdha Chatterjee Mugdha Chatterjee

SOF – 2nd LEVEL RESULT 2018-19

Heartiest congratulations to the students who have excelled in SOF 2nd LEVEL.

Soman Modak of Class 6C has secured Zonal rank 1 and International rank 4 in NSO
Mridunja Raman of Class 7B has secured Zonal rank 1 and International rank 67 in IMO

The students who have secured certificate of zonal excellence in 2nd level of SOF are:

Sohana Roy Barman of Class 5C and Mugdha Chatterjee of Class 10B in IEO
Elina Kumar of Class 4C, Inakshi Dev of Class 5C, Soman Modak of Class 6C, Mridunja Raman of Class 7B, Annway Samal of Class 7C , Ayush Keshri of Class 8A in NSO
Mridunja Raman of Class 7B and Annway Samal of Class 7C in IMO

  • Soman Modak Soman Modak
  • Mridunja Raman Mridunja Raman
  • Sohana Roy Barman Sohana Roy Barman
  • Mugdha Chatterjee Mugdha Chatterjee
  • Elina Kumar Elina Kumar
  • Inakshi Dev Inakshi Dev
  • Annway Samal Annway Samal
  • Ayush Keshri Ayush Keshri

NCO 2018-19

Congratulations to the NCO achievers who have brought laurels to the school.
These students have been awarded with Medal of Distinction, Certificate of Distinction and Certificate of Zonal Excellence.
Class 1E – Aaman Chandra
Class 4A – Avigyaan Maity, Avinaba Chaudhuri
Class 7C – Annway Samal
Class 9B – Rabiul Islam

  • Aaman Chandra Aaman Chandra
  • Avigyaan Maity Avigyaan Maity
  • Avinaba Chaudhuri Avinaba Chaudhuri
  • Annway Samal Annway Samal
  • Rabiul Islam Rabiul Islam

SCHOOL DISTRICT SPORTS MEET

Aditi Ghosh of Class 7D has made the school proud by securing 1st position in 100 mtr and 2nd position in 200 mtr

  • Aditi Ghosh Aditi Ghosh

She has qualified for State Level Meet

SCHOOL SUB-DIVISIONAL SPORTS MEET

Tanish Lal Chandani of Class 7D has secured 1st position in discus throw & 3rd position in shotput
Aditi Ghosh of Class 7D has secured 2nd position in both the events 100 & 200 mtr, 3rd in 400 mtr
Souvin Ghosh of Class 6 has secured 2nd position in 400 mtr & 3rd in 200 mtr

They have qualified for School District Meet.

  • Tanish Lal Chandani Tanish Lal Chandani
  • Aditi Ghosh Aditi Ghosh
  • Souvin Ghosh Souvin Ghosh

NSTSE 2019

Subhadeep Sarkar of class 11 has secured State Rank 3
Siddhartha Chakraborty of class 11 has secured National rank 31
Annway Samal of class 7 has secured National rank 25
Elina kumar of class 4 has secured National rank 18
Sinchani Sil of class 3 has secured National rank 3

  • Subhadeep Sarkar Subhadeep Sarkar
  • Siddhartha Chakraborty Siddhartha Chakraborty
  • Annway Samal Annway Samal
  • Elina Kumar Elina Kumar
  • Sinchani Sil Sinchani Sil

VVM STATE LEVEL CAMP 2018-19

Vidyarthi Vigyan Manthan is an initiation of Vijnana Bharati ( VIBHA ) in collaboration with NCERT under ministry of HRD and Vigyan Prasar, an autonomous organisation under Department of Science & Technology, Govt of India. This exam aims to identify and nurture bright minds among student community ( Classes 6-11 ) who are keen on subjects related to science.

Khushi Sikaria of Class 10 A has secured 3rd rank in Senior Level.
Mridunja Raman of Class 7 B has stood 2nd in Junior Level and is eligible for National Level Camp in Hyderabad.

  • Khushi Sikaria Khushi Sikaria
  • Mridunja Raman Mridunja Raman

IMO 2018-19

The students who have brought laurels to the school by securing 1st rank in Zonal and International level in IMO 2018-19 are:

CLASS 2D — SAANVI JHUNJHUNWALA
CLASS 3C — SHARANYA PRIYADARSHI
CLASS 7B — MRIDUNJA RAMAN

  • Saanvi Jhunjhunwala Saanvi Jhunjhunwala
  • Sharanya Priyadarshi Sharanya Priyadarshi
  • Mridunja Raman Mridunja Raman

62 children have qualified for 2nd level.

THOUSAND SPLENDID SUN – A LITERARY COMPETITION HELD BY DPS SOCIETY 2018-19

Anirjit Deb Adhikary of Class 8 C has won third prize in ‘Picture Perfect’
Shamik Mukherjee and Srijita Das of Class 11 A have received certificates of special mention in ‘Meme-e-magic’

  • Anirjit Deb Adhikary Anirjit Deb Adhikary
  • Shamik Mukherjee Shamik Mukherjee
  • Srijita Das Srijita Das

SOF NSO (2018-19)

CLASS 1E — AAMAN CHANDRA (ZONAL RANK – 2, INTERNATIONAL RANK – 3)
CLASS 4D — DEBARPAN DAS (ZONAL RANK – 1, INTERNATIONAL RANK – 4)
CLASS 7B — MRIDUNJA RAMAN (ZONAL RANK – 1, INTERNATIONAL RANK – 7)

  • Aaman Chandra Aaman Chandra
  • Debarpan Das Debarpan Das
  • Mridunja Raman Mridunja Raman

Medal & Certificate of excellence has been awarded to:

  1. Divya Sneh Class II E
  2. Chandrima Loha Class II E
  3. Arpita Behera Class II D
  • Divya Sneh Divya Sneh
  • Chandrima Loha Chandrima Loha
  • Arpita Behera Arpita Behera

42 students from class 3-11 got selected for 2nd level too

UIEO 2018

CLASS 4 – TANIRIKA GUHA ROY has secured National Rank 29
CLASS 10 – MUGDHA CHATTERJEE has secured National Rank 3

  • Tanirika Guha Roy Tanirika Guha Roy
  • Mugdha Chatterjee Mugdha Chatterjee

SOF IEO

CLASS 2- ARPITA BEHERA has secured ZONAL RANK 3 and INTERNATIONAL RANK 4
DIVYA SNEH has secured ZONAL rank 3 and INTERNATIONAL RANK 4
CLASS 8- PRATEEK KUMAR BEHERA has got medal and certificate of distinction

  • Arpita Behera Arpita Behera
  • Divya Sneh Divya Sneh
  • Prateek Kumar Behera Prateek Kumar Behera

WWF QUIZ

Junior level: 2nd position secured by Elina kumar and Sujoy Sarkar

IGKO 2018-19

Recipients of certificate of zonal excellence, medal of excellence and certificate of distinction:
Class 1 – Aman Chandra
Class 2 – Chandrima Lohar
Class 3 – Siddhika Agarwal
Class 7 – Sinjan Sannigrahi
Class8 – Shivanshu Verma

ASSET TALENT SEARCH 2018

Sayandeep Banerjee- 5A
Inakshi Dev – 5C
Smita Chowdhury – 6B
Rashi Chatterjee – 6C
Sinjan Sannigrahi – 7A
Mridunja Raman – 7B
Annway Samal – 7C

INTER SCHOOL DEBATE COMPETITION ORGANISED BY SAIL

S. Maitri has secured the position of 2nd Runners-up.

TAGORE FESTIVAL – 2018 ORGANISED BY AMRITA VIDYALAYAM

DPS,Durgapur secured 1st position in Group Song

SUB DIVISIONAL ATHLETICS MEET 2018

  • * Ananya Chatterjee of Class VIII – 1st in shot put and Discus throw
  • * Bornini Bhattacharya of Class IX – 2nd in 100mt, 200 mt
  • * Bornini Bhattacharya of Class IX – 3rd in long jump
  • * Romit Mondal of Class VI – 2nd in 100 mt
  • * Aditi Ghosh of Class VII – 2nd in 200 mt

QUIZZTCH CUP – 2018 CONDUCTED BY NIT DURGAPUR

  • 1st prize – Patralika Bardhan, Prateek Behra, Aneesh Verma
  • 2nd Prize – Mugdha Chatterjee, Khushi Sikaria, Ayan Yadav

SIT AND DRAW COMPETITION CONDUCTED BY WWF

1st prize – Jhelum Chaterjee VII secured 1st position

VIGYAN VIDYARTHI MANTHAN (VVM)

Subha Dey – ualified for national level from class 10 and is the topper at state level from class 10

SOF – 2nd LEVEL RESULTS

  • ELINA KUMAR of class III got Certificate of Zonal excellence in IEO with zonal rank 16
  • DEBARPAN DAS of class III got Certificate of Zonal excellence in NSO with zonal rank 15
  • MRIDUNJA RAMAN of class 6 secured international rank and zonal rank 1 in NSO. She has also secured 6th rank in zonal level in IMO and received certificate of zonal excellence
  • SHAHBAZ ALAM of class III got Certificate of Zonal excellence in IMO with zonal rank 22
  • About 21 students qualified for level 2 in IMO

NTSE

Subha Dey and Arnab Mandi qualified for stage – II

CRYPTIC CROSSWORD CONTEST 2019

Delhi Public School, Durgapur won the city round of Cryptic Crossword Contest 2019 held in Delhi Public School Ruby Park, Kolkata. Swapnaneel Bhowmick of Class 9 C and Shaoni Banerjee of Class 11 bagged the first position and they would represent the school in the final round going to be held in Delhi.

CRYPTIC CROSSWORD CONTEST 2019
Enquire Now Online Registration